img

Sık Sorulan Sorular

SSS

Sık Sorulan Sorular

Serbest Tüketici Nedir? Kimler Serbest Tüketici Olabilirler?

EPDK tarafından belirlenmiş minimum enerji miktarını tüketip, indirimli elektrik tedarik sözleşmesi imzalayarak, enerjiyi istediği tedarik şirketinden, indirimli olarak alan aboneye Serbest Tüketici denir.

Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı ile 2020 yılı için serbest tüketici limiti yıllık tüketimi 1400 kWh ve üzeri olarak belirlenmiştir. Bu rakam her sene başında EPDK tarafından yeniden değerlendirilmekte ve uygun görüldüğü ölçüde düşürülmektedir

Serbest Tüketici Abonelik işlemleri için ne gibi belgeler gerekiyor? Ne yapmalıyım?

Tüzel kişiler (kurumlar) için; vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, kimlik fotokopisi, önceki dönemlere ait elektrik faturası gerekmektedir. Diğer tüm işlemler OKKA Enerji Danışmanınız tarafından gerçekleştirilecektir.

Elektriğimizi OKKA Enerji’den almak için ekstra bir ücret ödememiz gerekiyor mu? Yada elektrik tedariğinde Okka Enerji'ye geçmenin bir maliyeti var mıdır?

Hayır. Hiçbir ekstra ücret ödemenize gerek yoktur.

OKKA Enerji’den elektrik almaya başlayınca, bölgedeki dağıtım şirketi ile ilişkimiz tamamen kesiliyor mu? Sayaç okuma, arıza, bakım, kesinti durumlarında kiminle irtibata geçmeliyim?

İlgili mevzuat gereği elektrik sayaçlarının okunması, bakım, onarım vb servisler bölgedeki dağıtım şirketi tarafından verilmeye devam edecektir.

Elektrik faturalarım hangi kurum tarafından kesilecek?

Elektrik sayaçlarınız bağlı bulunduğunuz dağıtım şirketi tarafından okunur. Sisteme yüklenir. OKKA Enerji okunan sayaç tüketim verilerine göre indirimli olarak fatura keser.

OKKA Enerji'den elektrik almaya başlamak için teknik olarak (Hat,Trafo,Sayaç Vb.) değişiklik yapılmasına gerek var mı?

Hayır, teknik olarak hiçbir değişiklik yapılması gerekmemektedir. Bu nedenle elektrik tedariğinizin kesintiye uğrama durumu söz konusu değildir.

Anlaşma süresince herhangi bir neden ile OKKA Enerji'den aldığım fiyat TEDAŞ'ın fiyatını geçebilir mi?

Alacağınız enerjinin birim fiyatı TEDAŞ fiyatını geçemez. Abonenin hiçbir şekilde zarara uğraması söz konusu değildir.

Abone olunca, şu an kullandığım elektriğin kalitesinde değişiklik olur mu?

OKKA Enerji’ye geçmeniz durumunda, size ulaşan enerjinin bağlantısında herhangi bir değişiklik olmayacağından, elektrik kaliteniz aynı kalacaktır.